Ściana telewizyjna: jak harmonijnie dopasować ją do wystroju salonu?

Czarna komoda do salonu
Czarna komoda do salonu – polecane modele
15 kwietnia 2022
Czarne meble – triki aranżacyjne na zachowanie optymalnych proporcji wnętrza 🖤
27 czerwca 2022

Ściana telewizyjna: jak harmonijnie dopasować ją do wystroju salonu?

Telewizor zajmuje ważne miejsce w większości domów, a jego umieszczenie w odpowiednim miejscu stanowi małe wyzwanie w aranżacji wnętrz. Którą ścianę wybrać? Jak daleko od sofy go umieścić? Powiesić czy postawić? To najczęstsze pytania, jeśli chodzi o określenie miejsca na telewizor w pokoju dziennym. Dlatego podpowiadamy, jak harmonijnie dopasować ścianę telewizyjną do wystroju salonu.

Odpowiednia lokalizacja, czyli dobór miejsca na telewizor

Zastanawiasz się, na której ścianie umieścić telewizor? Z reguły musi znajdować się na tej samej ścianie co okno lub przynajmniej z boku. Jeśli nie ustawisz go w ten sposób, możesz mieć problem z wyraźnym zobaczeniem treści na ekranie ze względu na odbijanie się światła. Ale co zrobić, gdy masz okna na dwóch ścianach lub gdy układ pomieszczenia nakazuje umieścić telewizor naprzeciwko okna?

Rozwiązaniem są nieprzezroczyste zasłony lub zaciemniające rolety. Zredukują one uciążliwe refleksy, a jeśli zostaną odpowiednio dobrane, z powodzeniem wkomponują się w elegancki wystrój salonu. Pamiętaj, że ten sam efekt odbicia światła dają duże lustra i szklane powierzchnie, więc unikaj ustawiania telewizora przed nimi.

Wolna przestrzeń, czyli odstęp od kanapy

Odległość między sofą a telewizorem zależy od przekątnej telewizora. Im większy rozmiar ekranu, tym większa odległość między nimi. Najlepiej byłoby wziąć pod uwagę ten fakt przy zakupie telewizora. Bez względu na to, jak piękny jest duży ekran w przestronnym sklepie, po przyniesieniu do domu jego oglądanie może okazać się uciążliwe. Zasadniczo odległość między telewizorem a kanapą powinna być co najmniej trzy razy większa od przekątnej telewizora. To takie minimum, jeśli chcesz czuć się komfortowo.

Ściana telewizyjna – aranżacje w modnym stylu

Dekoracja ściany telewizyjnej stała się trendem współczesnych aranżacji. Dziś wiele osób decyduje się na powieszenie telewizora, więc dużo poświęca się dopasowaniu ściany do reszty przestrzeni. We wnętrzach loftowych modne jest pozostawianie surowego tynku. Tam, gdzie to już niemożliwe stosuje się beton architektoniczny.

W salonach rustykalnych na ścianę telewizyjną można położyć imitację cegieł.  Do aranżacji glamour pasują struktury z drobinkami brokatu. Natomiast we współczesnych i klasycznych wnętrzach bardzo często montuje się ozdobne lamele.

Stojący telewizor a ściana telewizyjna

Nie zawsze trzeba decydować się na powieszenie telewizora. Można też zostawić jego wersję stojącą. Wówczas ściana telewizyjna w salonie może być tylko pomalowanym farbą tłem dla ozdobnej szafki RTV, na której stanie odbiornik.

W nowoczesnych i modernistycznych wnętrzach sprawdzi się nasz stolik RTV Pure. Jest nie tylko modny, ale i funkcjonalny. Pomaga utrzymać porządek w salonie, ponieważ ma świetny schowek na sprzęt audio-wideo, dokumenty, kolekcję multimediów i inne drobiazgi.

Stolik pod telewizor może pełnić także funkcję niskiej komody (np. model wchodzący w skład zestawu Diamond). Jeśli dodatkowo wybierzesz wersję z oświetleniem, zyskasz możliwość stworzenia wyjątkowego klimatu w salonie.

Jeśli nie chcesz umieszczać telewizora na ścianie, nie musisz tego robić. Nie masz też konieczności specjalnego aranżowania ściany telewizyjnej. Możesz kupić ładny stolik RTV, który sam w sobie będzie ozdobą salonu.